Τρομερό πανελλήνιο ρεκόρ και ασημένιο μετάλλιο ο Απόστολος Σίσκος στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης

- Διαφήμιση -

Έκανε μια φανταστική κούρσα ο Σερραίος Απόστολος Σίσκος στον τελικό στα 200μ ύπτιο: ήταν μπροστά σε όλη τη κούρσα και έχασε το χρυσό μετάλλιο στη χεριά από τον Ουκρανό συνομήλικό του, Αλεκσάντρ Ζελτιάκοφ, πρωταθλητή κόσμου και Ευρώπης το 2023.

Ο Σίσκος, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, είναι το πρώτο του στη κατηγορία ανδρών, σημειώνοντας ένα τρομερό και φοβερό πανελλήνιο ρεκόρ: 1:55.42 ο χρόνος του, 1:56.34 είχε ο Απόστολος Χρήστου από τις 17/5/2024 στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στη Θεσσαλονίκη. Ο Ζελτιάκοφ νίκησε με 1:55.39. Στο τσακ…Ο Σίσκος έγινε ο πρώτος Ελληνας που κατεβαίνει το 1:56.00 στο αγώνισμα, ενώ το μετάλλιο του  είναι το πρώτο της Ελλάδας στα 200μ ύπτιο σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (όπως πρώτο είναι και για την Ουκρανία το χρυσό του Ζελτιάκοφ)

siskos belgra bea8e

Πέντε ημέρες πριν από τα 19α γενέθλιά του, ο αθλητής της Ακαδημίας Θεσσαλονίκης, οδήγησε τον τελικό από την αρχή. Πέρασε σε 26.97 στα 50μ, 56.46 στα 100μ και 1.26.11 στα 150μ ,συνεχώς στη πρώτη θέση. Στην ίδια εγκατάσταση πέρυσι ο Σίσκος είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στα 200μ ύπτιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων.

Το χάλκινο μετάλλιο στο σημερινό τελικό των 200μ ύπτιο κατάκτησε ο Ρόμαν Μιτιούκοφ (Ελβετία) που τερμάτισε σε 1:55.75 (τριτος και το 2021 στη Βουδαπέστη κι ενώ τον Φεβρουάριο ήταν δεύτερος στο Παγκόσμιο της Ντόχα).

Πανευτυχής ο Απόστολος Σίσκος στη δεύτερη θέση του ευρωπαϊκού βάθρου.

Τόνισε μιλώντας στην ΕΡΤ3: «Είναι απίστευτο το συναίσθημα να ανεβαίνεις στο βάθρο σε ένα ευρωπαϊκό ανδρών, είναι το πρώτο μου και πιστεύω με σκληρή δουλειά, με επιμονή και υπομονή να έρθουν κι άλλα στο μέλλον. Ακόμη κι αν δεν έκανα το πανελλήνιο ρεκόρ, είναι η πρώτη φορά που απολαμβάνω τόσο πολύ μια κούρσα. Αφιερώνω το μετάλλιο σε όσους πίστεψαν σε μένα, στους γονείς μου».

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.