ΣΤΙΒΟΣ – Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20: – Πότε αγωνίζονται Ρούμτσιος και Τριανταφύλλου

152
ΣΤΙΒΟΣ – Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20
- Διαφήμιση -

ΣΤΙΒΟΣ – Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20: – Πότε αγωνίζονται Ρούμτσιος και Τριανταφύλλου

Το ενδιαφέρον του Παγκόσμιου στίβου μεταφέρεται πλέον από το Όρεγκον στο Κάλι εκεί όπου θα γίνει το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών Κ20 από την 1η έως τις 6 Αυγούστου.

- Διαφήμιση -

Στη διοργάνωση θα συμμετάσχουν 1.533 αθλητές και αθλήτριες από 145 χώρες του κόσμου. Η χώρα μας θα δώσει δυναμικό παρών στη διοργάνωση με 24 αθλητές και αθλήτριες ικανούς για καλές παρουσίες.

Η WA ανακοίνωσε τις συμμετοχές ανά αγωνίσματα από τις οποίες και προκύπτουν οι πρώτες εκτιμήσεις για την πορεία των μελών μας στη διοργάνωση.

livestreaming μετάδοση στο κανάλι της WA στο Youtube και στο Facebook

Η σφυροβολία και η δισκοβολία Ανδρών είναι τα δυνατά μας αγωνίσματα, αφού εκεί οι αθλητές μας είναι σε υψηλές θέσεις στην κατάταξη. Ο Νικόλας Πολυχρονίου έχει την δεύτερη επίδοση στο σύνολο των 24, ενώ μία θέση πίσω ακολουθεί ο Γιάννης Κορακίδης.

Στη δισκοβολία ο Κώστας Μπουζάκης είναι έβδομος και ο Δημήτρης Παυλίδης ένατος.

Ο Χρήστος Ρούμτσιος (ΟΦΚΑ Σερρες) με βάσει την επίδοσή του είναι 47ος στους 56 συμμετέχοντες

Σε υψηλές θέσεις βρίσκεται η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου, που είναι 11η στα 100 μ. και 12η στα 200 μέτρα.

Θέση στον τελικό θα διεκδικήσουν τόσο οι Ρέτσα και Ηλιάνα Τριανταφύλλου (ΓΣ Σέρρες’93) (η επίδοσή της την κατατάσσει στην 9η θεση από τις 22 συμμετέχουσες) στο επί κοντώ, όσο και η Σωτηρία Ράπτη στο τριπλούν και η Αρετή Φιλιππίδου στη δισκοβολία. Καλά πλασαρίσματα θα επιδιώξει η Μαρία Κάσσου στις αποστάσεις, αλλά και η Αναστασία Ντραγκομίροβα σε σφαιροβολία και έπταθλο.

Και οι δύο Σερραίοι αθλητές αγωνίζονται στα προκριματικά την Τρίτη 2/8 στις 1.15 τα ξημερώματα ώρα Ελλάδας (1/8 στην Κολομβία)

Άνδρες Κ20
2ος/24 Σφυροβολία: Νίκος Πολυχρονίου (ΑΕΚ) 77,72 μ./77,72 μ.
3/24 Σφυροβολία: Γιάννης Κορακίδης (ΓΣ Μανδρών) 77,52 μ./77,52 μ.
5/18 Ύψος: Γρηγόρης Χάσος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) 2,19 μ.(i)/2,09
7/23 Δισκοβολία: Κώστας Μπουζάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) 61.42 μ./61,42 μ.
9/23 Δισκοβολία: Δημήτρης Παυλίδης (ΑΙΑΣ Κιλκίς) 60,27 μ./60,27 μ.
23/30 Μήκος: Νίκος Σταματονικολός (ΓΣ Ηλιούπολης) 7,55 μ./7,55 μ.
25/30 10.000 μ. βάδην: Ανδρέας Παπαστεργίου (ΣΟΑ Φωκιανός Καρδίτσας) 43.37.16/43.37.16
26/30 10.000 μ. βάδην: Ανδρέας Μπαχός (ΑΣ Αιγίου Αθηνόδωρος) 43.40.34/43.40.34
26/30 Σφαιροβολία: Θεοφάνης Μαυροδόντης (ΓΑΣ Χολαργού) 18,47 μ./18,47 μ.
47/56 110 μ. εμπ.: Χρήστος Ρούμτσιος (ΟΦΚΑ Σέρρες) 13.98/13.98

Γυναίκες Κ20
9η/22 Επί κοντώ: Αναστασία Ρέτσα (Αμεινίας Μεσογείων) 4,15μ./4,15 μ.
9η/22 Ηλιάννα Τριανταφύλλου (ΓΣ Σέρρες 93) 4,15μ./4,15 μ.
11η/57 200 μ.: Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) 11.44/11.44
12η/75 100 μ.: Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) 23.41/23.41
12/17 3.000 μ.: Μαρία Κάσσου (Πανναξιακός) 9.26.16/9.26.16
12/33 Τριπλούν: Σωτηρία Ράπτη (ΑΓΣΙ) 13,11 μ./13,11 μ.
12/31 Δισκοβολία: Αρετή Φιλιππίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) 52,32 μ./55,12 μ.
14/21 5.000 μ.: Μαρία Κάσσου (Πανναξιακός) 16.22.13/16.22.13
16/24 Σφαιροβολία: Αναστασία Ντραγκομίροβα (ΑΣ Κένταυρος) 15,28/15,69 μ.
20/24 Σφαιροβολία: Μαρία Ανδρεάδη (ΓΣ Κερατσινίου) 14,78 μ./14,78 μ.
20/27 7αθλο: Αναστασία Ντραγκομίροβα (ΑΣ Κένταυρος) 5.331/5.331
26/27 3.000 μ. στιπλ: Βασιλική Καλλιμογιάννη (ΝΓΣ Ηρακλής) 10.34.13/10.34.13
26/38 Μήκος: Κωνσταντίνα Μπερτσιμά (Ερμής Σχηματαρίου) 6,21 μ./6,21 μ.
26/42 10.000 μ. βάδην: Αναστασία Αντωνοπούλου (Ικαρος Ν. Ιωνίας) 49.23.73
30/48 400 μ. εμπ.: Βασιλική Μητσιούλη (Ζευς Τρικάλων) 59.80/59.80
33/38 Μηκος: Μικαέλα Λυρή (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) 6,15 μ./6,15 μ.
40/53 100 μ. εμπ.: Χαβά Ντελίου (ΟΦΚΑ οι Ροδιονίκες) 14.00/14.00

Το πρόγραμμα των αθλητών και αθλητριών μας:
1η ημέρα (1/8)
19.40 Σφαιροβολία (Γ) πρ. Ντραγκομίροβα, Ανδρεάδη
20.32 3.000 μ. στιπλ (Γ) πρ. Καλλιμογιάννη
21.45 Μήκος (Α) πρ. Σταματονικολός
01.05 ή 02.27 Δισκοβολία (Γ) πρ. Φιλιππίδου
01.15 110 μ. εμπ. (Α) πρ. Ρούμτσιος
01.26 Επί κοντώ (Γ) πρ. Τριανταφύλλου, Ρέτσα
03.00 3.000 μ. (Γ) Τελικός Κάσσου
03.38 Σφαιροβολία (Α) πρ. Μαυροδόντης

2η ημέρα (2/8)
21.25 400 μ. εμπ. (Γ) πρ. Μητσιούλη
22.01 ή 23.20 Σφυροβολία (Α) πρ. Πολυχρονίου, Κορακίδης
22.30 100 μ. (Γ) πρ. Εμμανουηλίδου
01.10 110 μ. εμπ. (Α) ημ.
01.15 Σφαιροβολία (Γ) Τελικός
02.15 Μήκος (Α) Τελικός
03.15 Σφαιροβολία (Α) Τελικός

3η ημέρα (3/8)
19.00 100 μ. εμπ. 7αθλου Ντραγκομίροβα
19.45 Μήκος (Γ) πρ. Μπερτσιμά, Λυρή
19.55 Ύψος 7αθλου Ντραγκομίροβα
01.00 Σφαιροβολία 7αθλου Ντραγκομίροβα
01.05 400 μ. εμπ. (Γ) Ημ.
01.55 Επί κοντώ (Γ) Τελικός
02.05 100 μ. (Γ) Ημ.
02.17 Ύψος (Γ) πρ. Χάσος
02.30 200 μ. 7αθλου Ντραγκομίροβα
03.25 Δισκοβολία (Γ) Τελικός
04.25 110 μ. εμπ. (Α) Τελικός
04.35 100 μ. (Γ) Τελικός

4η ημέρα (4/8)
19.05 100 μ. εμπ. (Γ) πρ. Ντελίου
19.30 Μήκος 7αθλου Ντραγκομίροβα
21.24 ή 22.30 Ακοντισμός 7αθλου Ντραγκομίροβα
21.50 200 μ. (Γ) πρ.
02.15 200 μ. (Γ) Ημ.
02.45 Σφυροβολία (Α) Τελικός
03.10 400 μ. εμπ. (Α) Τελικός
03.20 3.000 μ. στιπλ (Γ) Τελικός

5η ημέρα (5/8)
18.30 10.000 μ. βάδην (Γ) Τελικός Αντωνοπούλου
19.25 ή 20.35 Δισκοβολία (Α) πρ. Μπουζάκης, Παυλίδης
19.30 Τριπλούν (Γ) πρ. Ράπτη
19.35 10.000 μ. βάδην (Α) Παπαστεργίου, Μπαχός
01.00 Μήκος (Γ) Τελικός
01.05 100 μ. εμπ. (Γ) Ημ.
01.10 Ύψος (Α) Τελικός
02.20 200 μ. (Γ) Τελικός

6η ημέρα (6/8)
01.30 Δισκοβολία (Α) Τελικός
01.40 100 μ. εμπ. (Γ) Τελικός
01.50 Τριπλούν (Γ) Τελικός
02.25 5.000 μ. (Γ) Τελικός Κάσσου

- Διαφήμιση -

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.