Δεύτερο σερί ντέρμπι πήρε το Ρούπελ- Διπλό πρόκρισης για τους Ικάρους- Αποκλείσθηκε ο Γυμναστικός

104
ΕΚΑΣΑΜΑΘ Σέρρες
- Διαφήμιση -

Γ.Σ. Σερρών 2017 – Αγία Βαρβάρα: 57-65
Οι Καβαλιώτες έχοντας εξαιρετική ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6.75 προηγήθηκαν 6-11 στα μισά της πρώτης περιόδου. Οι «ταύροι» ανασυντάχθηκαν και με πρωταγωνιστή τον Χατζηανδρέου σημείωσαν 9-0 σερί (15-11, 2:14). Το δεκάλεπτο έληξε 17-16.
Στη δεύτερη περίοδο η «Σάντα» ανέκτησε ξανά το προβάδισμα στο σκορ εξασφαλίζοντας διαφορά 8 πόντων στο 18′ (24-32). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 30-35.
Δεκάλεπτα: 17-16, 30-35 (ημ.), 43-53, 57-65

Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Λαδιάς 2, Ρίζος 18 (1), Σαϊνίδης, Γκολογκίνας 3, Χατζηανδρέου 18, Σταματόπουλος 6, Χορτομάρης 10 (2).

Αγία Βαρβάρα (Μυτικόπουλος): Μπαλαμπουγιούκης Δ. 11 (2), Κωνσταντάρας 2, Μητρούδης 15 (5), Ζωτίδης, Μπαλαμπουγιούκης Π. 11 (1), Φερδερίκος 2, Παπακωνσταντίνου 12 (4), Ντάτσης, Στεφανίδης 12 (1), Φιλινκαρίδης.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου – Ορφέας Ν. Σκοπού: 59-50
Μετά τον Πανσερραϊκό U20, το Ρούπελ πήρε άλλο ένα τοπικό ντέρμπι κερδίζοντας αυτή τη φορά τον Ορφέα Ν. Σκοπού. Οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν πλεονέκτημα 9 πόντων στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης (40-31). Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο οι «ασπρόμαυροι» αντεπιτέθηκαν κάνοντας την ανατροπή. Στη τέταρτη περίοδο το «οχυρό» απάντησε στους φιλοξενούμενους και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνος και την πρόκριση.

Α.Ο. Καβάλα – Ίκαροι U20: 65-71
Δεύτερη σερί επιτυχία για τους «κυανοκίτρινους» στον θεσμό του Κυπέλλου. Οι Ίκαροι πέρασαν νικηφόρα από την Καβάλα επικρατώντας δίκαια του Α.Ο. Καβάλα με 65-71.