77
Τσιτσιπας Βασιλιάς
- Διαφήμιση -

Με χρυσά γράμματα έγραψε το όνομά του στα κιτάπια του παγκοσμίου τένις ο Στέφανος Τσιτσιπάς, καθώς την Κυριακή πανηγύρισε την κατάκτηση του ATP Finals στο «Ο2 Αrena», ολοκληρώνοντας έτσι με θριαμβευτικό τρόπο την ονειρική του πορεία στο Λονδίνο.

Ο 21χρονος πρωταθλητής μας, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, επικράτησε με ανατροπή 2-1 σετ (6-7,6-2, 7-6) του Ντομινίκ Τιμ σε έναν συγκλονιστικό τελικό, όπου έσπασαν καρδιές και κατέκτησε το πιο σημαντικό τρόπαιο της καριέρας του, στο σπουδαιότερο τουρνουά μετά τα τέσσερα Grand Slam.

Ο Τσιτσιπάς έχασε το πρώτο σετ , πήρε εύκολα το δεύτερο με 6-2, ενώ οδήγησε στο τάιμ μπρέικ το τρίτο, όπου με 7-4 αναδείχθηκε νικητής στον τελικό των τελικών.

Με τη νίκη του αυτή ο Έλληνας τενίστας, έγινε ο νεότερος πρωταθλητής στο φινάλε της σεζόν, μετά από τον 20χρονο Λέιτον Χιούτι το 2001 και ο έκτος νεότερος πρωταθλητής στην 50ετή ιστορία του τουρνουά.

Αυτός ήταν ο τέταρτος τίτλος στην καριέρα του Στέφανου, ο οποίος θα φύγει απ’το Λονδίνο με 1300 βαθμούς ATP.

Παράλληλα ,με αυτή τη νίκη θα προσθέσει στον λογαριασμό του το ποσό των 1,27 εκατ. δολαρίων (σ.σ.: αν δεν έχανε από τον Ναδάλ το ποσό αυτό θα είχε διπλασιαστεί).

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.